روش های شناسایی تخم مرغ سبز سالم

روش های شناسایی تخم مرغ سالم

روش های شناسایی تخم مرغ سبز سالم

روش های شناسایی تخم مرغ سالم

تخم مرغ یکی از پرمصرف ترین ماده غذایی در بین تمام مردم می باشد، زیرا این ماده غذایی سرشار از ویتامین های B6، B12، A، D، E ،K ، B  پروتئین و املاح می باشد. بنابراین جهت تامین نیاز های بدن به این مواد، مصرف تخم مرغ در وعده غذایی روزانه لازم است. برای خرید تخم مرغ سبز، آگاهی از ترفند های تشخیص تخم مرغ سالم از ناسالم ضروری می باشد تا تخم مرغی که تهیه می کنیم، فاسد نباشد و باعث ایجاد بیماری یا مسمومیت غذایی نشود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که تفاوت بین تخم مرغ سالم و ناسالم چیست؟ چگونه بتوانیم تخم مرغی که مدت زیادی از زمان تولید آن گذشته را تشخیص دهیم؟

روش های شناسایی تخم مرغ سبز سالم

روش های زیادی برای شناسایی تخم مرغ سبز ناسالم وجود دارد که بسیاری از افراد از آن بی اطلاع هستند. بنابراین برای آگاهی شما از آن، به چند مورد از کاربری ترین نکات تشخیص تخم مرغ سالم اشاره کرده ایم.

تشخیص تخم مرغ سبز سالم از پوسته آن

پوسته تخم مرغ سبز از محتویات درون تخم مرغ در برابر نفوذ میکروب ها جلوگیری می کند اما در برخی از تخم مرغ ها به دلیل ناسالم بودن پوسته، میکروب ها می توانند به راحتی وارده زرده و سفیده تخم مرغ شده و رشد کنند. در هنگام خرید تخم مرغ سبز دقت کنید که پوسته سفید، شفاف، محکم و زبر باشد و تخم مرغ هایی که دارای خراش یا سوراخ می باشند، خریداری نشوند.

تشخیص تخم مرغ سبز سالم از چالازا

چالازا یک رشته سفیدرنگی است که وظیفه نگه داشتن زرده تخم مرغ در میان سفیده تخم مرغ را دارد. تخم مرغی که سالم باشد، دارای دو رشته چالازا می باشد که بعد از شکستن تخم مرغ به خوبی قابل مشاهده است، ولی عدم وجود این ماده در تخم مرغ نشان دهنده کهنه بودن تخم مرغ می باشد.

تشخیص تخم مرغ سبز سالم با محلول آب نمک

برای شناسایی تخم مرغ سالم پیشنهاد می شود که در داخل یک لیوان آب سرد مقداری نمک بیافزایید و سپس تخم مرغ را به درون آن بیاندازید. اگر تخم مرغ به حالت معلق و افقی در آب بماند، نشان از کهنه بودن تخم مرغ سبز دارد زیرا تخم مرغ سالم به دلیل سنگین بودن به صورت عمودی در ته ظرف قرار می گیرد.

تشخیص تخم مرغ سبز سالم با استفاده از نور

برای تشخیص تخم مرغ سالم  آن را مقابل نور لامپ بگیرید، در صورتی که پوسته تخم مرغ بدون ترک خوردگی و سوراخ باشد، یعنی تخم مرغ شما سالم است. همچنین تخم مرغ سالم دارای پوسته یکنواخت و عاری از هرگونه لکه می باشد.

تشخیص تخم مرغ سبز سالم با تکان دادن

یک روش دیگر برای تشخیص تخم مرغ سالم به این صورت است که آن را در کنار گوش خود تکان دهید، اگر صدای محتوای درون تخم مرغ مشخص باشد تخم مرغ شما ناسالم است.

علاوه بر روش های ذکر شده، می توانید تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و اگر زرده و سفیده آن از هم جدا باشد، تخم مرغ سالم است و در صورت مخلوط بودن اجزا تخم مرغ، نشان از کهنه و فاسد بودن تخم مرغ دارد. مصرف تخم مرغ هایی که به صورت مکانیزه و بدون دخالت دست تولید می شود، مانند تخم مرغ سبز پور علی به شما توصیه می شود. زیرا مجتمع تولیدی تخم مرغ سبز پورعلی، بدون دخالت دست اقدام به تولید تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک و سالم می نماید و سطح کیفیت و بهداشت این مجتمع تولیدی پی در پی و دائما توسط کارشناسان دامپزشکی کشور بررسی می شود و هرباز نیز مورد تائید قرار می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *