علل ایجاد لکه های خونی در تخم مرغ چیست ؟

علل ایجاد لکه های خونی در تخم مرغ چیست ؟

علل ایجاد لکه های خونی در تخم مرغ چیست ؟

علل ایجاد لکه های خونی در تخم مرغ چیست ؟

گاهی اوقات ممکن است در یک بسته بندی تخم مرغ ، ۳ یا ۴ تخم مرغ ها در بسته بندی خراب بوده باشند و یا پس از شکستن، داخل تخم مرغ لکه های خونی وجود داشته باشد و این امر شما را از خوردن چنین تخم مرغی آزار دهد. البته بعضی از افراد به تازگی و کهنه بودن تخم مرغ دقت نکرده و این مسئله را جدی نمی گیرند. در حالی که راه های تشخیص تخم مرغ سالم و فاسد آسان بوده و کلیه افراد می توانند با روش های ساده تفاوت بین تخم مرغ تازه با تخم مرغی که مدت ها از زمان تولید آن گذشته را شناسایی کنند. تقریبا در کشور ایران، تخم مرغ سبز پورعلی یکی از مواد غذایی با هضم آسان و دسترسی راحت در برنامه غذایی افراد می باشد. البته درصد فاسد بودن و وجود لکه های خونی تخم مرغ های محلی نسبت به تخم مرغ های ماشینی بیشتر است پس به همین دلیل باید نکاتی را در خریدن تخم مرغ در نظر داشته باشید زیرا در برخی مواقع ممکن است تخم مرغ های مرغ های مادر را به عنوان تخم مرغ های محلی در بازار عرضه کنند.

یکی از ویژگی های مهم تخم مرغ سبز نسبت به تخم مرغ های محلی و دیگر این می باشد که این تخم مرغ ها در اندازه های یکسان و بدون دخالت دست (به صورت ماشینی ) بوده و نسبت به تخم مرغ های محلی که دارای رنگ قهوای و سفید می باشند درصد فاسد و بد بودنشان کم بوده و به صورت ارگانیک می باشد. پس از تولید تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک تولیدکنندگان ما نظارت تخصصی بر روی این تخم مرغ ها خواهند داشت تا با بکارگیری و ارتقای سطح کیفی و بهداشتی ، برای رفع مشکلات ناشی از آلودگی و انتقال بیماری از طریق تخم مرغ را به حداقل برسانند. برای خرید عمده تخم مرغ سبز می توانید با نمایندگی تخم مرغ تماس بگیرید تا از قیمت عمده تخم مرغ سبز اطلاع یابید. موضوع وجود لکه های خونی در تخم مرغ می تواند بسیار مهم باشد که در ادامه مطلب علت وجود لکه های خونی در تخم مرغ مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علل ایجاد لکه های خونی در تخم مرغ چیست ؟

علل وجود لکه های خونی در تخم مرغ پاره شدن فولیکول در ناحیه ای غیر از استیگما می باشد. در نتیجه این امر باعث پاره شدن رگ های خونی شده و و باعث واردشدن خون در زرده تخم مرغ می شود. برخلاف شایعات رایج در مورد مصرف نکردن تخم مرغی که لکه های خونی دارد باید بگوییم که این تخم مرغ ها از نظر ارزش غذایی هیچ تفاوتی با تخم مرغ های دیگر ندارد و در صورت بروز این مشکل کافی است با قاشق و یا چاقو لکه خون را جدا کنید و سپس به راحتی و بدون نگرانی می توانید تخم مرغ را مصرف کنید. البته شکستن تخم مرغ در یک ظرف جداگانه قبل از مخلوط کردن با مواد غذایی دیگر، به شما کمک می کند تا شما لکه های خونی را کاملا جدا کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که لکه های خونی موجود در تخم مرغ ممکن است به صورت ارثی باشد و بر همین اساس از مادر به فرزند انتقال یابد. تولیدکنندگان در صورت مشاهد چنین تخم مرغ هایی می بایست این تخم مرغ ها را از گله مخصوص جوجه کشی حذف کنند.

لكه خون در زرده تخم مرغ meat spots نيز ناميده می شود كه: 

  • وجود لکه خونی بارور بودن تخم مرغ را مشخص نمی کند.
  • ایجاد لکه خونی در زرده تخم مرغ دلیل بر تازگی آن می باشد
  • وجود لکه خونی در زرده تخم مرغ کاملا به صورت تصادفی و ارثی می باشد.
  • بیشتر از ۱ درصد تخم مرغ هایی که تولید می شوند امکان داشتن لکه خونی در زرده تخم مرغ را خواهند داشت.
  • لکه خونی موجود در زرده تخم مرغ در صورت ماندگاری در آلبومن (سفیده تخم مرغ) محو خواهد شد.
  • در نتیجه این تخم مرغ ها از نظر شیمیایی و تغذیه ای برای مصرف پس از برداشتن لکه خونی با استفاده از چاقو مناسب می باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *