مقایسه ارزش غذایی تخم مرغ با تخم پرندگان

مقایسه ارزش غذایی تخم مرغ با تخم پرندگان

مقایسه ارزش غذایی تخم مرغ با تخم پرندگان

مقایسه ارزش غذایی تخم مرغ با تخم پرندگان

همه ی شما با انواع تخم پرندگان آشنا هستید که معروف ترین و پرمصرف ترین آن ها در میان مردم تخم مرغ، تخم بلدرچین، تخم شتر مرغ، تخم غاز و اردک و تخم بوقلمون می باشند. خرید تخم مرغ نسبت به سایر تخم پرندگان در بین مردم رایج تر است ولی برخی از افراد به دنبال ایجاد تنوع در رژیم غذایی خود هستند تا از خواص تخم دیگر پرندگان نیز بهره مند شوند. به طور کل می توان گفت تخم همه پرندگان دارای خواص مشترکی هستند و تفاوت آن ها تنها در میزان پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی است برای مثال تخم مرغ در مقایسه با دیگر تخم پرندگان دارای پروتئین بیشتری می باشد و یا تخم غاز از کلسترول بیشتری برخوردار است. در ادامه مطلب به توضیحات بیشتر در خصوص تخم پرندگان پرداخته ایم.

خواص تخم مرغ سبز

مصرف هر عدد تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک حدود ۷۰ کالری انرژی بدن را تامین می کند. زیرا تخم مرغ سبز منبع غنی آمینواسید و پروتیئن می باشد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. سفیده تخم مرغ در مقایسه با زرده تخم مرغ از خواص بیشتری برخودار است زیرا قسمت اعظم پروتئین، در آن بخش است. در زرده تخم مرغ به مقدار زیادی از آهن، کلسترول، چربی، فسفر و ید یافت می شود. برخی از خواص تخم مرغ سبز عبارتند از:

  • میزان پروتئین تخم مرغ سبز بیشتر از مواد پروتئینی دیگر مانند لبنیات، گوشت و حبوبات است.
  • زرده تخم مرغ غنی از ویتامین های A، D ،E ،K می باشد.
  • زرده تخم مرغ دارای برخی از مواد آنتی اکسیدانی بوده که خاصیت ضدسرطانی دارد.
  • تخم مرغ سبز به دلیل داشتن آهن بسیار زیاد، برای جلوگیری از کم خونی بسیار موثر است.

خواص تخم غاز

مصرف تخم غاز در میان روستاییان که در حیاط خانه خود اردک و غاز پرورش می دهند، رایج تر است و علاوه بر تخم آن، از گوشت آن نیز به دلیل مقوی بودن استفاده می کنند. تخم غاز دارای کلسترول بسیار بالایی است و هر عدد از آن با دو عدد تخم مرغ برابری می کند و در برخی موارد از تخم مرغ نیز مغذی تر است بنابراین نباید به دلیل بوی نامطبوع آن، از خوردن آن کناره گیری کرد. مصرف یک عدد تخم غاز حدود ۲۶۵ کاری به بدن می رساند که ۱۷۰ کالری آن به دلیل چربی زرده می باشد. به دلیل آن که تخم غاز دارای مقدار چربی و کلسترول بالایی است، نباید در مصرف آن زیاده روی کرد ولی می توان از مزایای مصرف آن به افزایش میل جنسی اشاره کرد.

خواص تخم اردک

تخم اردک دارای خواص مشابه با تخم غاز است و از نظر ارزش غذایی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. زرده تخم اردک نسبت به تخم مرغ سبز غلظت بیشتری دارد و هضم آن نیاز به مدت زمان بیشتری است. بنابراین پخت تخم اردک نیازمند مدت زمان و حرارت بیشتری است.

خواص تخم شترمرغ

اگر به دنیال یک ماده غذایی کم چرب در میان تخم پرندگان هستید ما به شما تخم شتر مرغ را توصیه می کنیم زیرا علی رغم بزرگ بودن تخم شترمرغ، میزان چربی اش با تخم مرغ سبز برابری می کند. میزان انرژی هر عدد تخم شتر مرغ معادل ۲۰ عدد تخم مرغ است و انرژی به اندازه ۲۰۰۰ کالری تولید می کند، به طوری که هر عد آن سیرکننده ۱۰ نفر است. پخت تخم شترمرغ نیازمند زمان زیادی است و نیمرو کردن آن حدود ۴۵ دقیقه زمان لازم دارد. میزان ویتامین های B5،  E و منگنز در تخم شترمرغ کمتر از تخم مرغ است اما میزان سلنیم آن بیشتر است. از لحاظ طعم و رنگ نیز تفاوت چندانی با تخم مرغ ندارد.

خواص تخم بلدرچین

تخم بلدرچین منبع غنی از ویتامین A می باشد و هر ۵ عدد از آن با ۱ تخم مرغ برابری می کند. برخی از خواص تخم بلدرچین عبارتند از:

  • تخم بلدرجین به دلیل داشتن ویتامین B سبب تنظیم سیستم عصبی بدن می شود.
  • منیزیم موجود در تخم بلدرچین سبب تنظیم خواب می شود.
  • مصرف تخم بلدرچین به کودکان و نوجوانان در حال رشد توصیه می شود زیرا سبب افزایش بهره هوشی می شود.
  • تخم بلدرچین دارای کورتون می باشد که در درمان آسم موثر است.

خواص تخم بوقلمون

 آلرژی کودکان به تخم مرغ بسیار شایع است و می توانند تخم بوقلمون را جایگزین آن کنند زیرا دارای خواص مشابه می باشند و فقط کمی از تخم مرغ سبز بزرگ تر است به طوری که هرعدد تخم بوقلمون حدود ۹۰ گرم وزن دارد. از خصوصیات برجسته تخم بوقلمون داشتن آهن بسیار زیاد است و برای افراد دارای کم خونی بسیار موثر است. میزان منیزیم تخم بوقلمون از تخم مرغ بیشتر است ولی کلسترول و چربی کم تری دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *