وجود آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مضرات آن

وجود آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مضرات آن

وجود آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مضرات آن

وجود آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مضرات آن

در دنیای امروزه یکی از مشکلات و دغدغه های مهم و اصلی صنعت تولید موادغذایی، وجود مواد آنتی بیوتیکی در مواد غذایی است زیرا مواد دارای آنتی بیوتیک مضرات زیادی دارند که مصرف آن ها برای مصرف کنندگان سبب ایجاد واکشنهای سمی، آلرژی و حساسیت می شود.

وجود آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مضرات آن

در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که آنتی بیوتیک چیست؟ در علم داروشناسی آنتی بیوتیک عبارت است از هرگونه ماده شیمیایی سنتز شده توسط موجودات زنده میکروسکوپی و یا به صورت مصنوعی ساخته شده که باعث ایجاد اختلال در فرایند حیاتی موجودات زنده دیگر می شود و به دلیل آنکه افزودن مواد دارای آنتی بیوتیک به غذای طیور، سبب افزایش پروتئین سازی و افزایش وزن آن ها می شود، اکثر تولید کننده های مواد غذایی از آن استفاده می کنند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در صنعت تولید مواد غذایی اگرچه باعث مرگ و یا متوقف کردن رشد باکتری ها می شود، اما استفاده نامناسب از آن خطرات فراوانی برای مصرف کنندگان به خصوص برای سلامت کودکان و نوزادان، نوجوانان در حال رشد و زنان باردار خواهد داشت. بنابراین لازم است که با هدف کاهش و متعادل کردن باقی مانده های آنتی بیوتیکی مواد غذایی، نظارت بیشتری از سوی سازمان دامپزشکی کشور بر مراکز تولید مواد غذایی باشد. از جمله مضرات آنتی بیوتیک در تخم مرغ و مواد غذایی دیگر، عبارتند از:

  • آنتی بیوتیک های موجود در تخم مرغ سبب ایجاد مصونیت از میکروب ها و عوامل بیماری زا می شود.
  • آنتی بیوتیک ها سبب ایجاد آلرژی کودکان به تخم مرغ و افراد دارای حساسیت می شود.
  • آنتی بیوتیک ها سبب از بین بردن باکتری های مفید می شود. (برای مثال برخی باکتری در تخمیر شیر و ماست نقش دارند که وجود آنتی بیوتیک در این دسته از موادغذایی، باعث ایجاد خسارت می شود )

استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها به دلیل مضرات بسیاری که دارد، در صنعت مواد غذایی اکثر کشور های دنیا ممنوع می باشد. مصرف آنتی بیوتیک های مختلف در علم دامپزشکی برای درمان و جلوگیری از انواع بیماری های طیور، کاربرد بسیاری دارد و از برخی نمونه های آنتی بیوتیک، جهت تحریک رشد طیور استفاده می شود. بنابراین استفاده اصولی و بجا از آنتی بیوتیک ها تا قبل از کشتار طیور و انتقال به تخم مرغ، ضرری نخواهد داشت.

تخم مرغ سبز بدون آنتی بیوتیک

بیشتر سازمان های تولیدی تخم مرغ، در تهیه تخم مرغ از رنگدانه ها و آنتی بیوتیک هایی استفاده می کنند که برای سلامتی انسان مضر می باشد، ولی مجتمع تولیدی تخم مرغ سبز پورعلی با تکیه بر دانش روز، اقدام به تولید تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک نموده که کاملا ارگانیک و سالم می باشد. مجتمع تولیدی تخم مرغ سبز پورعلی سلامت مصرف کنندگان را مد نظر قرار می دهد و در تولید تخم مرغ تمام موارد بهداشتی را رعایت می کند و در تولید تخم مرغ های این مجتمع هیچگونه دخالت دستی وجود نداشته و کاملا مکانیزه می باشد. به دلیل آنکه مجتمع تولیدی تخم مرغ سبز پورعلی به صورت پی در پی مورد کنترل و بررسی سازمان دامپزشکی کشور قرار می گیرد، بدون آنتی بیوتیک بودن تخم مرغ ها کاملا مورد تائید و تضمینی است و این مجتمع به دلیل کسب رضایت مشتریان، موفق به دریافت اولین پروانه تولید بهداشتی تخم مرغ شده است. بنابراین جهت خرید عمده تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک با نمایندگی تخم مرغ استان خود هماهنگی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *